Öneriler

AYAKKABI: Orijinal Koşu Ayakkabıları önerilir. Ayaklarda şişme ve bandaj olasılığı nedeniyle günlük giyilen ayakkabıdan bir numara büyük ayakkabı giyilmesi uygun olur. Yeni ayakkabı tavsiye edilmez. Yeni ayakkabı ile yarıştan önce en az 150-200 km koşulması tavsiye edilir. Aksi halde ayak yeni tabana alışmadığı için rahatsızlıklar verebilir. Herkesin yapısı kilosu aynı olmadığından önceden kendisine hangi ayakkabı iyi gelecekse onu bilmesi gerekir. Yani kimseye şu ayakkabıyı ille de giymen gerekiyor diye bir dayatma yapılamaz.

ÇORAP: Teri içeride tutmayan naylon veya sentetik çorap tavsiye edilir.

ŞAPKA VE BANDANA: Maraton Sırasında gündüzleri güneş ışığına geceleri rüzgâr ve yağmura maruz kalınabileceğinden, şapka veya bandana tavsiye edilir.

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ: Güneş gözlüğü olması tavsiye edilir. Bu mevsimde gündüzleri güneşli ve sıcak olabilir.

GÜNEŞ KREMLERİ: Yüksek dozda UV ısınlarına Maruz kalınabileceğinden yüksek koruyucu özellikli güneş kremi tavsiye edilir.

ALIN LAMBASI: Koşunun büyük kısmi gece koşulacağından düşme tökezlenme riskine karsı alın lambasını yanında bulundurma ve geceleri takma mecburiyeti vardır.

YİYECEK: Her koşucu yarış süresince kullanacağı yiyeceği ister yanında taşıyabilir ister kontrol noktalarına teslim edebilir. Kontrol noktalarında verilecek ikramlar koşucunun beslenmesine yetmeyebilir. Kontrol noktalarında Lokum Elma gibi yiyecekler ve su bulunacak ayrıca daha başka su istasyonları olacak. Tuz alınımına dikkat edilmeli. Yarış sırasında bol su içilmeli ve tuz tableti alınmalıdır.

TECRÜBE: Zaten burada koşacak olan bir yarışmacı tecrübeli olduğunda, kendi tecrübelerinden neyin nerde ve nasıl yapacağını iyi bildiğinden kendi tecrübesinden yararlanmayı ve gerekirse yeni herkese faydalı olacak tecrübelerini bize bildirmesi memnuniyetle karşılanacaktır.

EAE Uluslararası Ultra Maratonuyla ilgili bazı öneriler:

Rota 100 km olduğundan iniş - çıkışlar havanın sıcak veya soğuk olması ve rotanın uzunluğu sorun çıkarabilir. 100 km’lik Parkur 18 saat içinde koşulması gerekiyor. Rotanın tamamını koşamayan sporcular bazı yerlerde yürüyebilir. Önemli olan koşunun 18 saatten fazla sürmemesi. Aksi halde diskalifiye olunur.

Ultra Maratonda başarılı olmak için hem fiziksel hem psikolojik olarak hazırlanmak gerekiyor. İkisinin birbirini tamamlaması gerekir. İlk kez böyle bir Ultra maratonda koşacak olan birisi için daha önce bir alt yapısı yoksa en az bir yıl önceden hazırlanması gerekir. Vücudu uzun süre koşmaya alıştırmak için en az haftada 4 kere antrenman yapmak gerekir. Bu antrenmanların birinin 3-4 saat arası dayanaklılık koşuları yapılması lazım. Diğer üçü 15-20 km arası olabilir. Bu koşularda hızdan daha önemlisi, bu 3-4 saat zarfında yavaş da olsa koşabilmek. Ve Ultra Maraton’dan 2 ay önce bir 80 km Koşu antrenmanı tavsiye edilir.